Eastside Academic Studies

 

2017-2018 Courses

Language Arts - High School
Course Instructor Day/Time
American Literature and Composition Marlys Roos Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP English Language and Composition Marlys Roos Monday - 12:45 PM to 4:00 PM
AP English Literature and Composition* (Part of the AP Partner Classes) Margaret Shuman Tuesday - 1:30 PM to 4:00 PM
British Literature and Composition Margaret Shuman Thursday - 2:30 PM to 4:00 PM
Multicultural Literature and Composition/Thursday Margaret Shuman Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Multicultural Literature and Composition/Tuesday Margaret Shuman Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra I Tom Robinson Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra II Derek Owens Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP Statistics Zohra Gutierrez Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Basic Mathematics - Grade 7 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Pre-Calculus Derek Owens Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Upper Elementary/Middle School Math Jessica Taylor Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

Science
Course Instructor Day/Time
Biology Snow Kendall Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Chemistry: Lecture and Laboratory Kathy Romanoff Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physical Science Kathy Romanoff Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physics Derek Owens Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM

History and Social Studies
Course Instructor Day/Time
American History Jessica Taylor Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP European History* (Part of the AP Partner Classes) Grace Bailey Tuesday - 10:45 AM to 1:30 PM
Economics (Fall)/ US Gov't (Spring) Dana Spears Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
World History Grace Bailey Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language 1 (ASL1) Teresa Hatten Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
American Sign Language 2 (ASL2) Teresa Hatten Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 1 Scharell Williams Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 2 Scharell Williams Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Spanish 3 Scharell Williams Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Art and Music
Course Instructor Day/Time
DRAMA CLUB Dana Spears Thursday - 4:00 PM to 5:00 PM
Guitar Lessons Benjamin Padilla Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Movies that Make You Think Karen Sculley Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Music Theory (Intermediate Level) Kristi Helfen Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Piano Ensemble Kristi Helfen Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM

PE and Health
Course Instructor Day/Time
Health (Spring) Dana Spears Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM

Other
Course Instructor Day/Time
Driver's Ed Provided by Nathan's Driving School (Spring) Michelle Shaw Monday - 2:30 PM to 5:30 PM
Entrepreneurship Jeffery Henderson Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Personal Finance Karen Sculley Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Study Skills Marlys Roos Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM

Middle/Elementary
Course Instructor Day/Time
Basic Mathematics - Grade 7 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Elementary Writing and Grammar Jessica Taylor Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Literature and Composition 1 Marlys Roos Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM

 
 
HOME ABOUT US REGISTRATION 2017-2018 SCHOOL YEAR 2018-2019 SCHOOL YEAR ACADEMIC SUPPORT CONTACT
FAQ
Instructors
Announcements
Calendar 
Galleries
Open House
Policies & Guidelines
Forms
  Study Hall Registration Form
  Engrade Registration Form
Facility Floor Plan
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
Engrade
Panel Discussions
Tutoring
Homeschool Support Groups
Family Resources