Eastside Academic Studies

 

2021-2022 Courses

Advanced Placement (AP)
Course Instructor Day/Time
AP Calculus AB Noelle Bandy Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
AP English Literature and Composition Margaret Shuman Tuesday - 12:45 PM to 3:45 PM

Language Arts
Course Instructor Day/Time
All-Write Writing Lab for MS (Thurs) Valerie Vaughan Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
All-Write Writing Lab for MS (Tues) Valerie Vaughan Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP English Literature and Composition Margaret Shuman Tuesday - 12:45 PM to 3:45 PM
British Literature and Composition Margaret Shuman Thursday - 12:45 PM to 3:45 PM
Multicultural Literature and Composition Thurs Margaret Shuman Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Multicultural Literature and Composition Tues Margaret Shuman Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra I Noelle Bandy Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra II (Monday) Noelle Bandy Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra II (Thursday) Derek Owens Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP Calculus AB Noelle Bandy Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Geometry Noelle Bandy Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Intermediate Math | Arithmetic 6 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Pre-Algebra Jessica Taylor Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Pre-Calculus Derek Owens Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM

Science
Course Instructor Day/Time
Biology (Kendall) (Honors option) Snow Kendall Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Biology I: General HS Biology and Lab (Bacon) Beth Bacon Thursday - 12:30 PM to 2:30 PM
Chemistry With Lab Sandra Williams Monday - 12:30 PM to 2:30 PM
Chemistry: Lecture and Laboratory Kathy Romanoff Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Human Anatomy and Physiology Snow Kendall Thursday - 10:45 AM to 2:15 PM
Physical Science Kathy Romanoff Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physics Derek Owens Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM

History and Social Studies
Course Instructor Day/Time
Economics (Fall)/ US Gov't (Spring) AM Tim Jarnagin Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Economics (Fall)/ US Gov't (Spring) PM Tim Jarnagin Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
US Government Only (Spring) Tim Jarnagin Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
World History Grace Bailey Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language 2 (AM) Teresa Hatten Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
American Sign Language 2 (PM) Teresa Hatten Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 1 Scharell Williams Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish Advanced Scharell Williams Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Spanish III Scharell Williams Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM

Art and Music
Course Instructor Day/Time
Photography 1 Ben Lipford Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM

PE and Health
Course Instructor Day/Time

Other
Course Instructor Day/Time
Test Course Michelle Shaw Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
The Wall Street and Business Enterprise - "What Wealthy People Teach Their Kids" Course Jeffery Duncan Henderson Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

Middle/Elementary
Course Instructor Day/Time
All-Write Writing Lab for MS (Thurs) Valerie Vaughan Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
All-Write Writing Lab for MS (Tues) Valerie Vaughan Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Intermediate Math | Arithmetic 6 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM

 
 
HOME ABOUT US REGISTRATION 2021-2022 SCHOOL YEAR RESOURCES CONTACT
FAQ
Instructors
Announcements
Photo Galleries
Open House
COVID-19 Waiver
Policies & Guidelines
Facility Floor Plan
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
Events and Activities Calendar
Gradebook Instructions
Continuing Education Recordings
Panel Discussions
Tutoring
Homeschool Support Groups
Family Resources