Eastside Academic Studies

 

2019-2020 Courses

Language Arts - High School
Course Instructor Day/Time
American Literature and Composition Grace Bailey Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
American Literature and Composition Christine Oswald Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP English Literature and Composition Margaret Shuman Tuesday - 12:45 PM to 3:45 PM
British Literature and Composition Margaret Shuman Tuesday - 9:00 AM to 12:00 PM
Middle School English Dana Spears Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Multicultural Literature and Composition AM Margaret Shuman Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Multicultural Literature and Composition PM Margaret Shuman Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
World Literature Grace Bailey Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra I Tom Robinson Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Algebra II Derek Owens Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Algebra II Noelle Bandy Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Calculus AB Noelle Bandy Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
AP Statistics Angela Paul Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Basic Mathematics - Grade 7 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Geometry Tom Robinson Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Pre-Algebra Tom Robinson Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Pre-Calculus Derek Owens Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Upper Elementary/Middle School Math Jessica Taylor Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

Science
Course Instructor Day/Time
AP Chemistry Angela Paul Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Biology (10:45) Snow Kendall Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Biology (12:45) Snow Kendall Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Biology I: General HS Biology and Lab (Thur12:30-2:30) Beth Bacon Thursday - 12:30 PM to 2:30 PM
Chemistry With Lab Sandra Williams Monday - 12:15 PM to 2:15 PM
Chemistry: Lecture and Laboratory Kathy Romanoff Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Chemistry: Lecture and Laboratory Kathy Romanoff Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Middle School Life Science Dana Spears Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physical Science Kathy Romanoff Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physics Derek Owens Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM

History and Social Studies
Course Instructor Day/Time
American History Grace Bailey Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
American History Jessica Taylor Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP Psychology Christine Oswald Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Economics (Fall)/ US Gov't (Spring) Dana Spears Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Living Books History (6 - 8) Sandra Williams Monday - 10:30 AM to 11:45 AM
Philosophy: Think, Question, Influence Karen Sculley Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Psychology (Fall) Dana Spears Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
World History Grace Bailey Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language 1 (ASL1) Teresa Hatten Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
American Sign Language 2 (ASL2) Teresa Hatten Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
American Sign Language 3 (ASL 3) Teresa Hatten Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
ASL for Middle School Teresa Hatten Thursday - 2:30 PM to 4:00 PM
Spanish 1 Scharell Williams Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish Advanced Scharell Williams Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM

Art and Music
Course Instructor Day/Time
Advanced Music Theory Kristi Helfen Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Movies That Make You Think Karen Sculley Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Piano Ensemble Kristi Helfen Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM

PE and Health
Course Instructor Day/Time
Health (Spring) Dana Spears Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM

Other
Course Instructor Day/Time
ACT/SAT PREP - Fall Semester Angela Paul Thursday - 2:30 PM to 4:00 PM
ACT/SAT PREP - Spring Semester Angela Paul Thursday - 2:30 PM to 4:00 PM
Financial Empowerment and Entrepreneurship Jeffery Henderson Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Nimble Wits: Critical Thinking and Creative Problem-Solving Sandra Williams Monday - 9:30 AM to 10:30 AM
Nuts and Boltz of Social Media Production Jackie Brown Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Personal Finance (Dave Ramsey for High School) Karen Sculley Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM

Middle/Elementary
Course Instructor Day/Time
ASL for Middle School Teresa Hatten Thursday - 2:30 PM to 4:00 PM
Basic Mathematics - Grade 7 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Elementary Writing and Grammar Jessica Taylor Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Living Books History (6 - 8) Sandra Williams Monday - 10:30 AM to 11:45 AM
Middle School English Dana Spears Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Middle School Life Science Dana Spears Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Nimble Wits: Critical Thinking and Creative Problem-Solving Sandra Williams Monday - 9:30 AM to 10:30 AM
Upper Elementary/Middle School Math Jessica Taylor Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

 
 
HOME ABOUT US REGISTRATION 2018-2019 SCHOOL YEAR 2019-2020 SCHOOL YEAR ACADEMIC SUPPORT CONTACT
FAQ
Instructors
Announcements
Calendar 
Photo Galleries
Open House
Policies & Guidelines
Facility Floor Plan
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
Courses
Weekly Schedule
Engrade
Panel Discussions
Tutoring
Homeschool Support Groups
Family Resources