Eastside Academic Studies

 

2020-2021 Courses

Advanced Placement (AP)
Course Instructor Day/Time
AP Calculus AB Noelle Bandy Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
AP English Language and Composition Margaret Shuman Tuesday - 12:45 PM to 3:45 PM
AP Psychology Christine Oswald Tuesday - 9:00 AM to 12:15 PM

Language Arts - High School
Course Instructor Day/Time
African-American Literature/Composition Malaika Geuka Wells Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
American Literature and Composition Christine Oswald Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP English Language and Composition Margaret Shuman Tuesday - 12:45 PM to 3:45 PM
British Literature and Composition Margaret Shuman Tuesday - 9:00 AM to 12:00 PM
Multicultural Literature and Composition AM Margaret Shuman Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
Multicultural Literature and Composition PM Margaret Shuman Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Writer's Workshop Mary Hoyt Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra I Tom Robinson Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Algebra II (Monday) Noelle Bandy Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra II (Thursday) Derek Owens Thursday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP Calculus AB Noelle Bandy Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Basic Mathematics - Grade 7 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Geometry Tom Robinson Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Pre-Algebra Tom Robinson Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Pre-Calculus Derek Owens Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Upper Elementary/Middle School Math Jessica Taylor Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

Science
Course Instructor Day/Time
Biology (10:45) Snow Kendall Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Biology (12:45) Snow Kendall Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Biology I: General HS Biology and Lab (Thur12:30-2:30) Beth Bacon Thursday - 12:30 PM to 2:30 PM
Chemistry With Lab Sandra Williams Monday - 12:30 PM to 2:30 PM
Chemistry: Lecture and Laboratory Kathy Romanoff Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Computer Science Tom Robinson Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Middle School Life Science Beth Bacon Thursday - 12:30 PM to 2:30 PM
MS Chemistry and Physics Betsy Rodgers Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Physical Science Kathy Romanoff Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physics Derek Owens Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM

History and Social Studies
Course Instructor Day/Time
8th Grade History Grace Bailey Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
American History Monday Jessica Taylor Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
American History Thurs Jessica Taylor Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Psychology Christine Oswald Tuesday - 9:00 AM to 12:15 PM
Economics (Fall)/ US Gov't (Spring) Tim Jarnagin Tuesday - 10:45 AM to 12:15 AM
Psychology Christine Oswald Tuesday - 9:00 AM to 10:45 AM
World History Grace Bailey Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language 1 Thurs Teresa Hatten Thursday - 2:30 PM to 4:00 PM
American Sign Language 1 Tues Teresa Hatten Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
American Sign Language 2 (ASL2) Teresa Hatten Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
American Sign Language 3 (ASL 3) Teresa Hatten Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
ASL for Middle School Teresa Hatten Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 1 Scharell Williams Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish Advanced Scharell Williams Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM

Art and Music
Course Instructor Day/Time
Multimedia Drawing Basics Melody Landress Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Theater Class for Middle School/High School Cinnamon Dizon Thursday - 2:30 PM to 4:30 PM

PE and Health
Course Instructor Day/Time

Other
Course Instructor Day/Time
Nimble Wits: Critical Thinking and Creative Problem-Solving Sandra Williams Monday - 10:30 AM to 11:30 AM
Nuts and Boltz of Social Media Production Jackie Brown Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Science Olympiad   Thursday - 2:00 PM to 3:30 PM
Sewing Basics Dovlane Ferguson Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Test Course Michelle Shaw Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
Wealth L-Earning: Preparing Generation Next To Be Successful In The Real World Jeffery Duncan Henderson Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

Middle/Elementary
Course Instructor Day/Time
8th Grade History Grace Bailey Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
All-Write Writing Lab for MS Valerie Vaughan Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
ASL for Middle School Teresa Hatten Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Basic Mathematics - Grade 7 Jessica Taylor Thursday - 12:45 PM to 2:15 PM
Elementary Writing and Grammar Jessica Taylor Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Middle School Life Science Beth Bacon Thursday - 12:30 PM to 2:30 PM
MS Chemistry and Physics Betsy Rodgers Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Nimble Wits: Critical Thinking and Creative Problem-Solving Sandra Williams Monday - 10:30 AM to 11:30 AM
Theater Class for Middle School/High School Cinnamon Dizon Thursday - 2:30 PM to 4:30 PM
Upper Elementary/Middle School Math Jessica Taylor Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

 
 
HOME ABOUT US REGISTRATION 2019-2020 SCHOOL YEAR 2020-2021 SCHOOL YEAR RESOURCES CONTACT
FAQ
Instructors
Announcements
Calendar 
Photo Galleries
Open House
Policies & Guidelines
Facility Floor Plan
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
Eastside Newsletters
Panel Discussions
Tutoring
Homeschool Support Groups
Family Resources