Eastside Academic Studies

 

2024-2025 Courses

Advanced Placement (AP)
Course Instructor Day/Time
AP African American Studies Jessica Taylor Tuesday - 9:00 AM to 12:15 PM
AP Calculus AB Noelle Bandy Thursday - 9:00 AM to 11:00 AM
AP English Language and Composition [American Lit Substitution] Margaret Shuman Tuesday - 12:45 PM to 3:45 PM
AP Psychology Sondra Sutton-Obas Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM

Language Arts
Course Instructor Day/Time
All Write Academy Young Griots (Teen Storytellers) (Tues) Valerie Vaughan Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM
All-Write Academy Writing Basics For MS Valerie Vaughan Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP English Language and Composition [American Lit Substitution] Margaret Shuman Tuesday - 12:45 PM to 3:45 PM
British Literature and Composition Margaret Shuman Tuesday - 9:30 AM to 12:15 PM
Multicultural Literature Margaret Shuman Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra I Noelle Bandy Thursday - 1:30 PM to 3:00 PM
Algebra II (Thursday) Derek Owens Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM
AP Calculus AB Noelle Bandy Thursday - 9:00 AM to 11:00 AM
Arithmetic 6 Jessica Taylor Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Computer Science Derek Owens Thursday - 9:30 AM to 11:00 AM
Geometry Noelle Bandy Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Intermediate Math -Middle School Jessica Taylor Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM
Pre-Algebra Jessica Taylor Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Pre-Calculus Noelle Bandy Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM

Science
Course Instructor Day/Time
Biology 1 (Katz) Maren Katz Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Biology 2 -Marine Biology Maren Katz Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Biology I: General HS Biology and Lab (Bacon) Beth Bacon Thursday - 11:15 AM to 1:15 PM
Chemistry: Lecture and Laboratory Kathy Romanoff Thursday - 9:00 AM to 11:00 AM
Computer Science Derek Owens Thursday - 9:30 AM to 11:00 AM
Environmental Science Leah D Killings Tuesday - 12:45 PM to 2:30 PM
Middle School Life Science Leah D Killings Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physical Science Brooke Adams Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Physics Derek Owens Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM

History and Social Studies
Course Instructor Day/Time
American History Jessica Taylor Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM
AP African American Studies Jessica Taylor Tuesday - 9:00 AM to 12:15 PM
AP Psychology Sondra Sutton-Obas Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM
Modern American and World History Allison Mauldin Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Personal Finance and Economics Only (Spring) Tim Jarnagin Tuesday - 12:30 PM to 2:30 PM
US Government (FALL SEMESTER) /Economics (SPRING SEMESTER) Tim Jarnagin Tuesday - 12:30 PM to 2:30 PM
World History Jessica Taylor Thursday - 9:00 AM to 11:00 AM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language 1 Teresa Hatten Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
American Sign Language 2 Teresa Hatten Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
American Sign Language 3 (ASL 3) Teresa Hatten Tuesday - 12:45 PM to 1:45 PM
German I Maren Katz Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM
Spanish 2 Norka Escobar Stover Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Spanish I Norka Escobar Stover Tuesday - 1:00 PM to 2:25 PM

Art and Music
Course Instructor Day/Time
Art With The Word ( Visual Arts ) Leah D Killings Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Beginning Strings David Hancock Thursday - 9:30 AM to 10:30 AM
Digital Design and Professional Development Katy Felker Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM
Experienced Strings David Hancock Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM
Intermediate Strings David Hancock Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
The Art of Sewing Maren Katz Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM

PE and Health
Course Instructor Day/Time
Physical Education Vanita Johnson Thursday - 1:30 PM to 2:30 PM

Other
Course Instructor Day/Time
Acting & Improvisation Margaret Shuman Thursday - 3:30 PM to 4:30 PM
Competitive Team Policy Debate Class & Club Robin Axelberd Monday - 12:30 PM to 2:30 PM
Digital Design and Professional Development Katy Felker Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM
Photography/ Yearbook Leah D Killings Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM
Test Course Michelle Shaw Thursday - 10:45 AM to 12:15 PM
The Art of Sewing Maren Katz Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM

Middle/Elementary
Course Instructor Day/Time
Algebra I Noelle Bandy Thursday - 1:30 PM to 3:00 PM
All-Write Academy Writing Basics For MS Valerie Vaughan Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Arithmetic 6 Jessica Taylor Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Art With The Word ( Visual Arts ) Leah D Killings Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Beginning Strings David Hancock Thursday - 9:30 AM to 10:30 AM
Experienced Strings David Hancock Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM
Intermediate Math -Middle School Jessica Taylor Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM
Intermediate Strings David Hancock Tuesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Middle School Life Science Leah D Killings Tuesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Modern American and World History Allison Mauldin Tuesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Photography/ Yearbook Leah D Killings Thursday - 11:15 AM to 12:45 PM
Physical Education Vanita Johnson Thursday - 1:30 PM to 2:30 PM
Pre-Algebra Jessica Taylor Tuesday - 12:45 PM to 2:15 PM
The Art of Sewing Maren Katz Thursday - 1:15 PM to 3:15 PM

 
 
HOME ABOUT US REGISTRATION 2023-2024 SCHOOL YEAR 2024-2025 SCHOOL YEAR RESOURCES CONTACT
FAQ
Instructors
Announcements
Eastside Student Council
Eastside Clubs
History of Eastside
Photo Galleries
Open House
Mission, Policies and Guidelines
Facility Floor Plan
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
Events and Activities Calendar
School Year Calendar
Courses
Weekly Schedule
Eastside News Email
Gradebook Instructions
Continuing Education Recordings
Tutoring
Homeschool Support Groups
HSLDA Membership
Governor's Honors Program
AP Testing Sites for 2023 Exams